Zabiegi stomatologiczne – wstawienie mostu protetycznego

MOSTY PROTETYCZNE W GABINECIE STOMATOLOGICZNYM - Protetyka stomatologiczna

Utrata zęba wiąże się z koniecznością jego zastąpienia, żeby nie doszło do następnych dolegliwości. Sąsiednie zęby oraz zęby naprzeciwko wymagają oparcia, inaczej one także mogą się przesuwać,  a ostatecznie wypadać. Z tej przyczyny wskazane od razu uzupełnić lukę. Pośród najczęściej używanych w klinkach dentystycznych protez, są mosty protetyczne. Żeby móc założyć most protetyczny, obok przerwy muszą wciąż mieścić się zęby, jakie posłużą za oparcie dla filarów mostu. Taki sposób wypełnienia protetycznego może więc być używany gdy luka mieści się między zębami sąsiadującymi. Ogromnym plusem tego rozwiązania jest to, że można tak wymienić do 3 zębów obok siebie na raz. Mosty protetyczne są zakładane na stałe, z uwagi na co są znacznie wygodniejsze w porównaniu do protez ruchomych. Choć znaczna część pacjentów boi się drobinek pokarmów przedostających pod most, stomatolodzy zapewniają – nie ma powodów do zmartwień, bo dobrze dopasowany most na to nie pozwala i jedzenie nie wchodzi do środka. Warto rozważyć aplikację mostu protetycznego, bo jest to wygodne oraz estetyczne wypełnienie.

Budowa i rodzaje mostów protetycznych

Most protetyczny cechuje się wyjątkowo prostą budową. Skonstruowany jest z 2 filarów, jakie nakłada się na przylegających do luki zębach oraz z przęsła, jakie zasłania utracony ząb. Są dwa rodzaje mostów protetycznych. Taki najbardziej powszechny montuje się na uprzednio przygotowane graniczące zęby, czasami zdarza się także tak, że zamiast sąsiednich zębów filarami okazują się implanty stomatologiczne. Taki rodzaj mostu jest niezwykle wytrzymały oraz wykorzystywany w większości gabinetów stomatologicznych. Bywają też miejsca, gdzie koronę zastępującą wyrwany ząb przykleja się do naturalnych zębów pacjenta. Taka metoda jest niezbyt często używana, bo nie jest tak trwała i można nią zastąpić tylko pojedynczy ząb.

Z reguły mosty protetyczne od stomatologa tworzone są z paru różnych materiałów. Całkowicie estetyczne są pełnoceramiczne mosty, gdzie zarówno most oraz jego podbudowa są wykonane z cyrkonu. Równie często zakładane są porcelanowe mosty na podbudowie metalowej – zazwyczaj ze stali, a w niektórych przypadkach na prośbę pacjenta ze złota. Nie tak wytrzymałe oraz mniej estetyczne są wykonane z kompozytu (tworzywa, z jakiego robione są plomby stomatologiczne) na podbudowie zrobionej z włókna szklanego.

Most protetyczny – kiedy warto?

Wykonanie mostu protetycznego zalecane jest szczególnie takim pacjentom, którzy chcą na stałe uzupełnić brak po usunięciu zęba lub zębów, ale nie chcą przeznaczyć kosztów na droższe implanty stomatologiczne. Mosty protetyczne w zupełności wystarczają, żeby zamaskować widoczną lukę oraz zahamować narastające chwianie się zębów pobocznych oraz ograniczyć utratę kości w przestrzeni braku zęba. Zanik kości to istotna sprawa, dlatego że wpływa nie tylko na samo zdrowie jamy ustnej, ale także prezencję twarzy, jaka może z tego powodu wyglądać starzej. Wypełnienie luki po zębie w klinice dentystycznej sprawia, że odzyskujemy właściwy podział sił podczas żucia oraz właściwe funkcje oraz budowę zgryzu. Tą techniką minimalizujemy ryzyko wystąpienia chorób przyzębia i dziąseł ze względu na gromadzące się w przerwie resztki pokarmu. Podstawowym dla pacjentów aspektem założenia mostu protetycznego jest odzyskanie piękna uśmiechu. Wymóg, który należy spełnić, żeby dentysta mógł wstawić most protetyczny jest odpowiednia jakość i ilość filarów do oparcia mostu. Filary muszą być zdrowe, żeby obciążenie nie przyczyniło się do ich przedwczesnego zniszczenia – Stomatolog Toruń

Na czym polega wykonanie mostu protetycznego?

Pierwszym elementem każdego zabiegu stomatologicznego jest diagnoza oraz badania, jakie pomogą stomatologowi sprawdzić, czy założenie mostu protetycznego jest możliwe, mając na uwadze stan jamy ustnej pacjenta. Gdy dentysta nie dostrzeże żadnych przeszkód, będzie mógł przejść do działania. Jeżeli zgodnie z planem filarami mostu protetycznego mają być sąsiadujące zęby pacjenta, należy je przygotować. W tym celu dentysta musi je oszlifować, żeby później możliwe było idealne dobranie mostu. Pomimo lęku wielu osób szlifowanie zębów nie boli, bo odbywa się w zakresie szkliwa. Szlifowanie nie niszczy zębów, a wykonujący go dentysta zawsze wie, jak dużą część zęba może oszlifować. Zabieg szlifowania nie będzie potrzebny w przypadku oparcia mostu protetycznego na implantach. Gdy zęby będą już przygotowane, kolejnym krokiem wykonania mostu jest zebranie potrzebnych wycisków. Na ich podstawie, dentysta protetyk będzie mógł wykonać idealnie dopasowany most. W czasie, gdy w pracowni protetycznej powstaje dopasowany most protetyczny, dentysta zakłada most tymczasowy, jakiego przeznaczeniem jest osłona przygotowanych zębów. Gdy finalnie most będzie już gotowy, dentysta dostosuje go do kształtu jamy ustnej, po czym aplikuje na stałe.

Zalety zakładania mostów protetycznych

Wielkimi zaletami mostów protetycznych jest ich trwałość oraz duża estetyka. Za ich sprawą możemy odbudować parę zębów jednocześnie oraz odzyskujemy wszelkie funkcje żucia. Wypełnienie zęba mostem protetycznym oddaje piękno uśmiechu oraz komfort.

Strona używa cookies
Ok