Ocieplanie natryskowe pianką PUR (poliuretanową stało się wykorzystywane, z uwagi na świetne cechy termoizolacyjne. Współcześnie uznawana jest za jeden z lepszych tworzyw używanych do ocieplania budynków, dzięki czemu co raz częściej znajdziemy ją w domach jednorodzinnych, innych budynkach mieszkalnych i nie tylko. Podstawową wartością, wobec której wyprzedza inne materiały termoizolacyjne jest technika ocieplania natryskowego. Pianę PUR rozpyla się po przestrzeni poprzez stworzony do tego agregat. Natryskowe ocieplanie sprawia, że pianka dostosowuje swoją objętość do powierzchni, dzięki czemu ściśle przywiera oraz formuje się w zgięciach oraz w kątach. Pozostałe materiały termoizolacyjne należy docinać oraz dopasowywać, z powodu czego ryzykujemy pojawienie się mostków termicznych oraz obniżenie właściwości izolacyjnych. Odpowiednio rozpylona pianka PUR będzie zdatna na lata, ponieważ mimo upływu lat nie traci swoich właściwości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Dostępne są dwie odmiany pianki PUR: pianka otwartokomórkowa oraz zamkniętokomórkowa. Obie różnią się od siebie budową oraz parametrami, z tego względu pasują do ocieplania innych części budynku. Pianka otwartokomórkowa PUR stosowana jest szczególnie do natryskowego ocieplania dachów, poddasza i powierzchni wewnętrznych. Doskonale nadaje się też w ocieplania natryskowego stropów belkowych, podłóg na legarach czy ścian szkieletowych. Tymczasem  pianka zamkniętokomórkowa PUR przeznaczona jest do izolacji powierzchni zewnętrznych, fundamentów oraz podłóg. Taki rodzaj pianki PUR da się także położyć na płaskim dachu, stropodachach wentylowanych lub na przykład na stropach nad zimnymi wnętrzami

Warto dodać, że piankę PUR charakteryzuje świetna przyczepność. Z uwagi na to bez wysiłku można wykonać natrysk na różne, właściwie spreparowane powierzchnie, na przykład drewno czy elementy metalowe, a także blachę. Lepiej, by przed natryskiem przestrzeń były wyszorowana z brudu, kurzu i pyłu oraz wysuszona.  Tą metodą zapewniamy przyczepność, dzięki której pianka PUR zachowa się na swoim miejscu. Natrysk pianki PUR najlepiej zostawić profesjonalistom. Żeby wykonać to zgodnie ze wskazaniami potrzebne są sprzyjające warunki, na przykład temperatura i wilgoć powietrza. Ponadto pianka poliuretanowa musi zostać rozprowadzona równomiernie.

Pianka PUR – najważniejsze informacje

Podział na otwartokomórkową i zamkniętokomórkową piankę uzasadnia rozbieżność parametrów i właściwości. Otwartokomórkowa pianka PUR ma porowatą strukturę, dzięki czemu jest całkowicie elastyczna. Pianka ta po zastygnięciu okazuje się półsztywna oraz robi za bardzo dobrą izolację termiczną (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) i akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, ale niezbyt chroni przed wodą. Ponadto pianka otwarokomórkowa PUR ma małą masę (ok. 8-10 kg/m3), dzięki czemu wcale nie obciąża konstrukcji domu. Co do grubości nakładanej warstwy mniej więcej pojedyncza warstwa nie powinna przekraczać 30 mm.

Pianka PUR zamkniętokomórkowa ma niski współczynnik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a na dodatek jest całkiem hydrofobowa. Z tego względu tak często używa się ją do termicznej izolacji fundamentów. Natomiast nie jest paroprzepuszczalna, a poza tym po zastygnięciu staje się sztywna, co sprawia, że nietrudno ją uszkodzić.

Kupując piankę PUR należy pamiętać o jeszcze innych istotnych informacjach. Pianki PUR nie są zbyt odporne na wpływ promieni UV, więc niezbędna będzie dodatkowa osłona. Ponadto w kwestii łatwopalności, pianka PUR osiąga kategorię E, więc jest to surowiec palny, ale samo gasnący.

Zalety pianki PUR

Do najczęściej wskazywanych plusów pianki PUR wlicza się jej łatwa oraz szybka aplikacja. Jej zdolność do powiększania swojej przestrzeni oraz dostosowanie się do załamań i zakamarków, minimalizuje ryzyko stworzenia mostków termicznych. Dodatkowo izolacja natryskowa pianką PUR nie zabiera dużej ilości czasu. W zestawieniu do pozostałych materiałów termoizolacyjnych to najszybsza technika ocieplenia domu. Pianka łatwo się układa oraz ekspresowo twardnieje, a przy tym pozostaje lekka i elastyczna. Dodatkowo jest bardzo przyczepna, z uwagi na co trzyma się na wielu materiałach, a z upływem czasu nie traci przyczepności i właściwości. Nie spłaszcza się, nie traci obszerności, dzięki czemu się nie deformuje. Szczególnie istotne jest też to, że po poprawnej aplikacji  tego natryskowego ocieplenia, nie wydziela substancji szkodliwych i pyłów. Dodatkowo pianka PUR gwarantuje całkiem dobrą akustyczną izolację.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR wynikają głównie z jej parametrów. Za minus możemy przyjąć słabą odporność na promienie UV, co prowadzi do następnych kosztów związanych z ochroną przed UV. Kolejną wadą pianki PUR jest  jej palność. W zależności od komponentów, może być mniej lub bardziej łatwopalna, jednak według ogólnej oceny pianka PUR zalicza się do w kategorii E, a więc pali się, choć jest samo gasnąca. Również w tej sytuacji da się zastosować dodatkowe zabezpieczenie, które będzie chronić piankę w czasie pożaru. Przeważnie jednak tym, co decyduje o tym, że pianka PUR traci właściwości izolacji termicznej jest nieprawidłowy natrysk, złe przetworzenie pianki lub położenie za chudych warstw izolacyjnych. Ze względu na to do ocieplania natryskowego pianką PUR warto zatrudnić fachowców.

Izolacje natryskowe

Strona używa cookies
Ok