Bezpieczeństwo na drogach zależne jest głównie od stylu jazdy kierowców. Bardzo często nerwowe i nierozważne manewry na jezdni są czynnikiem kolizji i wystawiają innych na niebezpieczeństwo. Najpoważniejszym wrogiem użytkowników komunikacji drogowej jest brak umiejętności przewidywania zagrożeń. Kierowcy dość często zbyt wysoko oceniają możliwości swoich samochodów i jeżdżą na granicy ryzyka. Sytuacje takie jak wyprzedzanie na zakręcie czy wyprzedzanie bez zerknięcia w lusterko to normalna rzeczywistość na polskich drogach, która często jest przyczyną tragedii. Obecnie największym wyzwaniem szkół jazdy i jednostek organizujących kursy bezpiecznej jazdy jest poszerzanie świadomości niedoświadczonych kierowców w zakresie wczesnej analizy zagrożeń na drodze i zachowań innych użytkowników ruchu. Promowanie idei jazdy bezpiecznej to obowiązek w czasach wzmożonego ruchu komunikacyjnego. Pokażemy Tobie zatem jak jeździć kulturalnie i bezpiecznie, tak by nie zagrażać sobie, ani innym.

Przygotowanie samochodu do drogi do podstawa

Przed każdą, długą podróżą zobacz czy Twój samochód funkcjonuje poprawnie. Zdarza się, że powodem kolizji są czynniki pochodzące z złego stanu technicznego samochodów. W szczególności groźna jest usterka samochodu na zatłoczonej ulicy, gdy kierowca nie może uciec na pobocze. Niektórym rzeczom możemy jednak zapobiec, poprzez wykonanie profilaktycznych czynności. Zacznij od weryfikacji ciśnienia opon i oceny ich stanu. Sprawne opony samochodowe zabezpieczają przed nagłym poślizgiem i zapewniaj lepszą przyczepność. Kolejną równie ważną czynnością jest przegląd świateł samochodowych. Podstawą jest dobra widoczność pojazdu. Zatroszcz się także o sprawne hamulce, przez które unikniesz zderzenia z wyskakującą z lasu zwierzyną. Sprawdź także ilość płynów samochodowych. zanim odpalisz samochód umyj lusterka i szyby, by móc lepiej obserwować drogę i otoczenie. Generalnie wszystkie te czynności zajmują chwilę, a w dużej liczbie sytuacji mogą uratować nam życie.

Pozytywne nawyki kierowcy pierwszym krokiem do sukcesu

Jazda defensywna rozpoczyna się w głowie każdego kierowcy. To jak nastawimy się do danej trasy i jak panujemy nad swoimi emocjami ma niebagatelny wpływ na technikę jazdy. Nim ruszymy w podróż dobrze jest poznać całą trasę, by nie spotkać niespodzianek, takich jak gwałtowne zawracanie z źle obranej drogi. Informacja o standardowych na danym odcinku trasy niebezpieczeństwach będzie bardzo pomocna. Każdy kierowca powinien również zadbać o optymalną pozycję ciała na fotelu. Pamiętaj – usiądź wygodnie, tak aby utrzymywać prawidłową odległość do kierownicy i do pedałów. Ustaw fotel samochodowy w ergonomiczny sposób, a następnie ustaw lusterka w taki sposób, by bok samochodu był jak najmniej widoczny. W lusterku musisz obserwować całość jezdni. W trakcie długiej podróży bardzo ważny jest komfort podróżowania. Wybierz optymalną wilgotność i temperaturę w wewnątrz samochodu, zwracając uwagę na to, że nie powinno być w niej zbyt ciepło. Wysoka temperatura w samochodzie może wpływać na suchość oczu i szybkie zmęczenie organizmu. Wszelkie przemieszczające się elementy w samochodzie, bagaże, lub ułożone w bagażniku płyny eksploatacyjne powinny być zabezpieczone, by nie przeszkadzały kierowcy podczas prowadzenia auta. Wykonanie tych wszystkich zadań korzystniej przygotuje Cię do trasy.

Jak przewidywać zagrożenia w ruchu drogowym?

Zazwyczaj zdarza się nam obserwować manewry innych uczestników ruchu drogowego . Jednak, czy umiemy wyciągać z tych obserwacji jakiekolwiek wnioski? Podczas zajęć na prawo jazdy instruktorzy mówią o tym, czym jest zasada ograniczonego zaufania. Praktycznie wdrożenie tej zasady jest niezwykle ważne i maksymalizuje poziom naszego bezpieczeństwa. Rzecz jasna nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć nagłą zmianę pasa ruchu, czy zjazd pojazdu bez jakiejkolwiek informacji. Jadąc z odpowiednim odstępem ( według aktualnych danych są to 3 sekundy od pojazdu znajdującego się przed nami) i nie dekoncentrując się zbędnymi czynnościami, jak rozmowa przez telefon, możemy adekwatnie ocenić zamiar innych kierowców i szybciej odpowiedzieć na zbliżające się zagrożenia. Pamiętajmy również o tym, aby samemu o wiele szybciej informować innych uczestników ruchu o swoich zamiarach. Kierunkowskaz dający sygnał o zmianie kierunku jazdy powinien być włączony jeszcze przed obniżeniem prędkości. Zbliżając się do sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu zobaczmy jakie światło świeci się na równoległym przejściu dla pieszych. Czerwone światło na pasach oznacza, że w nie długo dla naszego kierunku również zmieni się kolor sygnalizacji. Zerkaj w lusterka, w szczególności przy wykonywaniu manewry wyprzedzania, aby nie doprowadzić do zderzenia z samochodem, który zdecydował się na ten manewr przed nami. I podsumowując, staraj się jeździć jak osoba kulturalna. Nie stresuj siebie, ani innych bez potrzeby. Umożliwiaj innym bezpieczne włączenie się do ruchu i jeśli to możliwe przepuszczaj pieszych na pasach. Bezpieczeństwo jest przede wszystkim zależne od Twojego zachowania!

Nie zbyt często mamy możliwość na kompletne przetestowanie najczęściej występujących manewrów na drodze. Zminimalizowany czas ćwiczeń na kursie na prawo jazdy pozwala jedynie zapoznać się z zagrożeniami w ruchu drogowym. Jednak od zeszłego roku co raz większa liczba szkół jazdy prowadzi kursy bezpiecznej jazdy, podczas których możesz dowiedzieć się na czym polega jazda defensywna w praktyce i jak jeździć bezpiecznej. Wiele szkół doskonalenia stylu jazdy oferuje zajęcia na macie poślizgowej i w symulatorze jazdy ryzykownej, co odpowiednio kształtuje umiejętności kierowców. Kurs jazdy bezpiecznej kosztują przeciętnie 400 złotych za podstawową formę szkolenia. Mało czy dużo, niech każdy z Was oceni z osobna. Pamiętajmy jednak, że bezpieczeństwo i ochrona naszego życia są bezcenne.

Jeżeli interesuje Cię kurs bezpiecznej jazdy, zawitaj do naszej szkoły jazdy w Toruniu. Oferujemy specjalistyczne szkolenia i doświadczonych instruktorów. Zapraszamy do wyspecjalizowanego ODTJ w Toruniu i na naszą stronę www: kurs bezpiecznej jazdy.

Strona używa cookies
Ok