Masz tylko godzinę, aby znaleźć klucz!

Escape room - Escape room Toruń - Dom Kłódek Toruń

Escape room - Escape room Toruń - Dom Kłódek Toruń

O co chodzi w grze escape room?

W ostatnim czasie na czołowym miejscu były rozgrywki online, które nie miały de facto nic wspólnego ze światem obiektywnym. Co istotne – w ekspresowym tempie wyparły gry planszowe, prawdziwe szachy, scrabble itp. Paru użytkowników siadało przy swoich komputerach w domu na długie godziny oraz wpadało w nierzeczywisty świat (z myszkami takiej wydajności, że ciężko było normalnej osobie nadążyć wzrokiem za kursorem). Skutek był taki, że związki międzyludzkie w sporym obszarze przeniosły się właśnie tam. Miały miejsce sytuacje, w których osoby mieszkające w tym samym budynku (np. na pierwszym i drugim piętrze), zamiast spotkać się twarzą w twarz, przesyłały sobie sms-y, pisały do siebie na Facebook’u albo grały ze sobą w sieci. Z jednej strony można dyskutować o znacznym wpływie technologii na życie każdego człowieka, z innej – o bierności, lenistwie i zaraźliwej obojętności na innych.Wyjątkowym pomysłem okazała się rewelacyjna gra escape room. Swoje początki posiada wprawdzie w świecie gier wirtualnych, ale później odbyła ważne metamorfozy. Oparta była jedynie na tekście wyświetlającym się na ekranie laptopa, który tyczył się opisu wnętrza jak również zamiaru: ucieczki z niego. Sama treść sprawiała, że zabawa ekscytowała od samego startu. Na przestrzeni następnych lat gra escape room została przeniesiona do scenariuszy gier online. Ulepszono grafię i tym samym nadeszła era „point and click”, czyli gier prowadzonych przed monitorem peceta z myszką w ręku. Zabawa Escape room przybył również do Polski i spotyka się każdego dnia z coraz większym zainteresowaniem. W niej nie ma miejsca na typowe scenariusze lub przeciętne dialogi. Gracz zostaje przeniesiony do określonego pokoju, w którym spotyka się z pozostałymi graczami.
Znajdują się tam dziwne przedmioty, trzeba rozwiązać niemało zawiłych zagadek, potwierdzić umiejętność spójnego myślenia oraz pomysłowością. Escape room to gra akcji, która rozstrzyga się na żywo. Nadrzędny punktem jakichkolwiek posunięć jest opuszczenie pokoju razem z partnerami. Wydaje się, że to wszystko jest proste. Gracze tymczasem mają konkretny czas na ucieczkę z pomieszczenia.

Co trzeba zrobić, aby wydostać się z pokoju?

Na wstępie wszyscy gracze, którzy wybrali określony termin i porę, zostają zatrzymani w pokoju. Muszą przeszukać całe pomieszczenie. A zlokalizować w nim można niewątpliwie dużo dziwnych rzeczy! Gracze posiadają od 45 minut do godziny, aby rozwiązać wszystkie niewiadome i opuścić pomieszczenie. Klucz może być ukryty dosłownie wszędzie. Każdy pokój to zupełnie nowa struktura rozrywki. Scenarzyści dopracowali je w najmniejszych szczegółach, aby dostarczyć doskonałej rozrywki i zdumiewać do samego końca. Nie wszystkim udaje się zbiec z takiego pokoju. Wtedy przychodzi osoba sprawująca pieczę nad pokojami i je otwiera. Na tym etapie uczestnicy mogą od niej otrzymać informacje, jak trzeba było się wydostać albo odpowiedź pozostaje zagadką. Ciekawostką jest z pewnością fakt, że zainteresowani sami muszą odkryć historię pokoju – nikt im tego nie przekazuje. Zdarza się, że gracze potrafią zadziwić samych twórców tajemnic i wyjaśniają je w indywidualny sposób, a mianowicie taki, jakiego nie przewidział scenariusz. Istotnym wymogiem jest nieużywanie siły, aby wydostać się z pomieszczenia.

Jakie typy pokojów serwują nam toruńscy scenarzyści?

Pierwszym typem pokoju jest „Garaż słynnego żużlowca”. Scenariusz zakłada, że uczestnicy zakradają się do warsztatu znanego żużlowca i próbują odnaleźć sekret jego zwycięstw. Ściślej mówiąc mają odszukać ukryty „skarb” w 60 minut, lecz okazuje się nim nie sekret sportowca, a klucz do normalnych drzwi, które zatrzasnęły się za nimi. Czy gracze dadzą się zdemaskować? Czy zachowają przytomność umysłu i zbiegną z pokoju? Kolejnym typem pokoju jest „Czar PRL-u”. Drzwi, które się zatrzasnęły, w rezultacie są tunelem czasoprzestrzennym i gracze zostają przetransportowani kilkadziesiąt lat wstecz. Aby wrócić do naszych czasów muszą wyjaśnić wszystkie tajemnice i zniknąć z pomieszczenia. Czy „za komuny” ludziom lepiej się „powodziło”? Jakie komponenty wchodzą w skład eliksiru szczęścia? Trzeci rodzaj pokoju nawiązuje do słynnej bajki o Smerfach i nazywa się „Smerfowa Kraina”. Scenariusz bazuje na uprowadzeniu smerfów przez podstępnego czarownika Gargamela do swojego niebezpiecznego zamku. Tam wytwarza eliksir, który ma na zawsze unicestwić wszystkie niebieskie istoty. Za jednym ze komponentów musi udać się w podróż i to jest jedyny moment, żeby ocalić porwane smerfy. W zamku skrywa się pełno pułapek, a uczestnicy są jedyną szansą na przetrwanie. Ostatni pokój, określany jako „Tajemniczy pokój nr 4”, to miejsce, które właśnie przenosi się do nieznanego wymiaru. Żadne inne informacje nie są przekazywane uczestnikom przed wejściem do niego. Czy ktoś jest zainteresowany? Escaping room można zamówić na wyjątkowe okazje (np. na urodziny, wieczór panieński) a dla pracowników korporacji, aby zintegrować ich także pobudzić do twórczego działania. Dom Kłódek w Toruniu może także stworzyć indywidualną propozycję, czyli dostosowaną do oczekiwań przyszłych graczy. Zapraszamy na stronę Domu Kłódek w Toruniu: Escape Room Toruń.

Strona używa cookies
Ok