Jak przygotować się do rozwodu?

Co realnie dzieje się w trakcie postępowania sądowego? Oraz czy trybunał zadaje tylko przykre zapytania? Jakim sposobem „usposobić” się do procesu, żeby uzyskać rozwód? Rozpocznijmy od tego, że dzisiaj sprawy rozwodowe bynajmniej nie są rzadkością. Wiele ludzi po jakimś czasie stwierdza swój błąd, jaki sobie wyrządzili w kwestii wyboru partnera. W wielu przypadkach małżonek oszukuje, nadużywa napojów wyskokowych lub narkotyków czy znęca się psychicznie. W takiej okoliczności każdy z nas ma uzasadnienie, aby zdeponować pozew o rozwód oraz wyczekiwać pożądanego orzeczenia sądu. Oczekiwanie na holu w sądzie na zapoczątkowanie procesu bez wątpienia jest szczególnie stresujące. Nie ma się jednak czego bać. Powinnyśmy posiadać fundamentalną wiedzę w temacie tego, kto oraz o co będzie wyraźnie na niej pytał. Jeżeli odczuwamy, że w pojedynkę właściwie nie damy sobie rady, należałoby wtedy udać się do adwokata rozwodowego, który w pierwszej kolejności pomoże nam skumulować wszystkie konieczne dokumenty.

Proces rozwodowy prowadzi przeważnie trzech sędziów, z czego środkowy jest sędzią przewodniczącym, a dwaj na brzegach – to sędziowie ławnicy. Wszystko dzieje się bez uczestnictwa widowni, także z wyjątkiem sędziego centralnego i sędziów ławników, partnerów oraz pełnomocników nikogo więcej absolutnie nie powinno być na sali. Nie musimy się więc niepokoić tym, że przyjaciółka z pracy dowie się nazbyt dużo o naszym problemie bądź o tym, co właściwie stało się w naszym domu. Następnymi szczeblami procesu są: pytanie małżonków, przesłuchiwanie obserwatorów zdarzeń, przesłuchanie partnerów oraz ostatecznie – zamieszczenie orzeczenia.

Jakie pytania sąd zadaje podczas rozprawy?

Na pierwszej sprawie rozwodowej trybunał zawsze zapoczątkowuje od zadawania kompleksowych zapytań. Czy współmałżonkowie prowadzą wspólnie gospodarstwo domowe? (jeśli nie, to od kiedy ma miejsce taki stan rzeczy); jak konkretnie prezentuje się sytuacja z dziećmi? (czy osiągnęły pełnoletność, kto dzisiaj sprawuje nad nimi opiekę, jeżeli matki lub ojca w tym gospodarstwie praktycznie w ogóle nie ma); czy wcześniej toczyły się względem któregokolwiek z partnerów sprawy dla rodzin? Oraz czy jest w ogóle jakaś szansa na zachowanie związku małżeńskiego? Po tych pytaniach trybunał przechodzi do wysłuchania świadków. Potrafi to uczynić na wstępnej rozprawie czy dopiero na następnej. W pierwszej kolejności przesłuchiwani są członkowie rodziny strony powodowej, a później – strony pozwanej. Od liczby obserwatorów zdarzeń uzależniona jest liczba procesów, a każdy z małżonków ma możliwość zwracać się do nich z pytaniami. Kiedy wszyscy będą już przesłuchani, w takiej sytuacji trybunał przechodzi do wysłuchania partnerów. Mają możliwość oni zademonstrować indywidualny punkt widzenia, odnieść się do tego, co właściwie rzekł któryś ze świadków wydarzeń czy sam współmałżonek.

W jakich przypadkach sąd nie orzeknie rozwodu?

  • Wówczas, kiedy ucierpiałoby na werdykcie dobro dziecka, głównie niepełnoletniego
  • Pozostawałoby to w niezgodności z podstawami współżycia społecznego
  • Rozwodu pragnie jedynie winny współmałżonek, przykładowo ten który dokonał niewierności (drugi współmałżonek musi zaprezentować akceptację na rozwód)

W czym może pomóc nam adwokat rozwodowy?

W niemałej ilości problemów potrafi pomóc nam mecenas, głównie jeżeli planujemy, aby trybunał stwierdził winę jakiejś ze stron za upadek małżeństwa. Powinniśmy się ponadto do niego udać wówczas, kiedy: strony zajmowały łączny dorobek, a jedno z nich ma działalność gospodarczą w okresie ruiny; planujemy, aby były zasądzone alimenty na drugiego partnera lub na niedorosłe dzieci; chcemy mieć wyłączną zwierzchność rodzicielską lub chcemy drugiej stronie uszczuplić związki z dzieckiem; sytuacja domaga się zasądzenia wariantu użytkowania ze wspólnego lokalu, jego podziału czy daniu go jednemu z współmałżonków; należy osądzić rozdział kompletnego kapitału. Adwokat potrafi nam pomóc nie jedynie w przypadku rozwodu, lecz także w czasie separacji. Warto wspomnieć, że rozwód oraz separacją to dwie przeróżne sprawy, które owszem są zbliżone, ale różnią się „wynikami”. Osąd sądu o rozwodzie sprawia, że małżeństwo przestaje trwać. W wariancie separacji związek małżeński cały czas istnieje formalnie. Osoby, które wskazały w sądzie na separację, z dowolnych względów bynajmniej nie planują zdecydować się na rozwód, przykładowo jeżeli są religijne czy posiadają na wychowaniu małoletnie dzieci. Istnieje również coś wyjątkowego, jak separacja faktyczna, w jakiej mąż oraz żona żyją samodzielnie, czyli nie zajmują tego samego lokalu.

Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę?

Obowiązkowo trzeba mieć przy sobie wszelakie potwierdzenia obciążające pozostałą stronę, jeżeli zależy nam na osądzeniu całkowitej winy. Powinny to być kawałki zdjęć, krótkie wiadomości telefoniczne, wiadomości elektroniczne czy filmy. Musimy dowieść, że współmałżonek, przykładowo dokonał zdrady czy nadal nadużywa napojów wyskokowych. Skoro staniemy przed sądem bez jakichkolwiek dowodów w takiej kwestii (lub bez obserwatorów zdarzeń) otrzymanie rozwodu potrafi przebiegać niesłychanie rozwlekle. Rozpoznanie sądu będzie bazowało na przepytaniu współmałżonków oraz świadków wydarzeń. Jeżeli potrzebujesz solidnego mecenasa, to kliknij w ten odnośnik – Prawnik

Strona używa cookies
Ok