Trochę historii o odkrywaniu piękna zdrowych zębów

W dawnych plemionach indiańskich z premedytacją wprowadzano metody zniekształcania zębów, żeby jasne było „kto jest kim”. Wygląd zębów należał zatem do szczegółów odróżniających określoną osobę pod względem inherencji środowiskowej oraz posiadanego w hierarchii miejsca. Porównywalnie kwestia miała się u innych społeczności, które za pomocą tatuaży, skaleczeń, opasek lub kolczyków, zamierzały odróżniać się na tle pozostałych. Jak pisze Mariusz Pryliński w Estetyce białej i czerwonej: „… w Zambii szczep Tonga hołduje zasadzie usuwania kobietom w okresie dojrzewania czterech siekaczy szczęki, co ma sprawić, że tak okaleczona osoba będzie niezwykle silna”. Starożytni Grecy oceniali ludzkie ciało pod względem geometryczności Królowała reguła „złotego podziału”, która była ściśle powiązana z boskimi proporcjami. Chodzi w tym przypadku o zasadnicze zależności matematyczne pomiędzy dowolnymi odcinkami. Na bazie wykonanych doświadczeń szybko przekonano się, że myślenie Greków było prawidłowe. Stosuje się je zatem we dzisiejszej stomatologii. Podstawowe starania w zakresie odontologii , opierającej się na poprawianiu wyglądu zębów, zapoczątkowane zostały w XIX wieku. Zauważono niezwykły wzrost aprobaty własnego „ja”, ogólnego samopoczucia i poziomu poczucia szczęścia u osób, których uzębienie nie miało zbyt dużej ilości przebarwień czy defektów. Również dzisiaj proces ożywiania pięknego koloru zajmuje pierwsze miejsce pośród różnorodnych zabiegów.

Wątpliwości na temat zdrowia może rozwiać tylko lekarz

Większość z nas planuje posiadać zdrowe oraz białe zęby. Atrakcyjny, życzliwy, szeroki uśmiech jest atrybutem nie tylko świetnej formy cielesnej ilustruje między innymi nasz sposób odżywiania, ale także naszą wizytówką , kiedy spotykamy się z kimś face to face – na rozmowie kwalifikacyjnej albo z istotnym klientem. Wystarczy wyimaginować sobie orientacyjny scenariusz: świeża, piękna kobieta zagląda do kawiarni. Zajmuje wskazany stolik, po czym przybywa do niej kelner z menu. Ona uśmiecha się i w tym samym momencie widać u niej mocną próchnicę, martwicę wszystkich zębów lub co gorsze – ich brak… Ta groteskowa historyjka jest znakomitym przykładem tego, czego wszyscy chcą uniknąć. Popularne są tanie metody wybielania zębów, np. zestawienie sody oczyszczonej z wodą utlenioną, co doprowadzi do uszkodzeń w tkance pokrywającej zębinę koron. Nim jednak zdecydujemy się z zapałem szczotkować zęby samodzielnie skomponowanym „eliksirem”, jesteśmy zobowiązani zweryfikować czy nie są one szkodliwe dla naszego zdrowia. Warto przeanalizować też – czy nie ma objawów groźniejszego stanu chorobowego, który należy najpierw wyleczyć? Wyłącznie specjalista jest w stanie przyjrzeć się temu i zaproponować odpowiednią terapię. Nowoczesnym sposobem wybielania jest zakup w drogerii lub aptece past wybielających do zębów czy specjalnych pasków. Te produkty mogą nie przyczynić się do utrzymywania się pozytywnych skutków, jakich oczekujemy – błyskawicznego, profesjonalnego i długotrwałego zlikwidowania skaz. Jeżeli taki jest wiodący cel, należy umówić się na konsultacje do dentysty, który oceni stan zębów, wyleczy stan chorobowy, uwolni zęby od wszelkich zanieczyszczeń zanim odbędzie się główny zabieg. Bo tego rodzaju zabieg opiera się na naświetleniu zębów przy użyciu lampy albo lasera oraz specjalistycznego żelu. Jest nieinwazyjny jakikolwiek sprzęt medyczny nie zostaje wprowadzony do wnętrza organizmu i w 100% bezbolesny.

Korony, protezy, implanty, licówki, wypełnienia – czyli rodzaje zabiegów stomatologicznych

Dzięki gwałtownemu postępowi protetyki można odbudować utracone zęby, jak również całą szczękę. Chodzi o przywrócenie elementarnych funkcji zgryzowi oraz zagwarantowanie mu atrakcyjnego wyglądu. Podczas wizyty lekarskiej otrzymamy szczegółowe informacje dotyczące przyjętych strategii uzupełnienia nielicznych braków w uzębieniu bądź reprodukcji całego łuku zębowego. Dzisiaj nie ma żadnych komplikacji z tym, żeby szybko i rzetelnie wykonać przykładowo częściową koronę zęba (ceramiczną lub biokompatybilną) czy solidną protezę, bazującą na implantach, którą stosuje się przy liczniejszych brakach w uzębieniu. Licówki ceramiczne są genialnym środkiem na uzyskanie olśniewającego uśmiechu dla tych, którym pozostał fragment zęba albo szkliwo jest nierówne. Są mało podatne na ścieranie i do złudzenia imitują prawdziwe zęby. Metoda Inlay – Onlay, innymi słowy adhezyjna odbudowa ceramiczna (BPR), pomaga wymienić rozległą amalgamatową plombę na wypełnienie w kształcie korony. Tzw. bonding to proces, podczas którego robi się niewielkie poprawki: zamykania przerw między zębami bądź zniwelowania uszkodzeń szkliwa. Sposoby wykonywania wszystkich wymienionych technik bazują współcześnie na informatyce i wskutek tego powstają coraz inteligentniejsze sposoby przygotowywania materiałów i ich obróbki. Wiele interesariuszy pamięta jednak jak w powszechnym użyciu było złoto. Wielość możliwości sprawia, że stomatolog musi wybrać tą optymalną w danym przypadku, nie ulegając jednocześnie aktywności reklamy.

Jeśli szukasz odpowiedniej dla siebie metody uzupełniania ubytków zębowych, wejdź na naszą stronę, gdzie poznasz szczegółowe informacje na temat popularnych zabiegów estetycznych: Stomatolog.

Strona używa cookies
Ok