Optymalizacja stron internetowych na WordPress

WordPress zapewnia wiele funkcji do tworzenia witryn WWW, ich budowania oraz prowadzenia. Dzięki funkcjonalnościom WordPressa powstają witryny, które da się łatwo rozwijać również ze względu na pozycjonowanie. Żeby optymalizacja witryny internetowej na WordPressie była skuteczna, warto sięgnąć po różne wtyczki i narzędzia stworzone do optymalizacji oraz {wspierające|wspomagające pozycjonowanie.

Page Speed Insight

Pierwszym narzędziem bardzo korzystnym do optymalizacji witryn WWW jest udostępniony przez Google Page Speed Insight. To narzędzie przede wszystkim analizuje czas, którego potrzebuje przeglądarka, aby w zupełności wyświetlić stronę . Na podstawie danych Google wskazuje ocenę w skali 0-100 punktów. I choć sam Page Speed nie zwiększa pozycji, tak niewielka ocena punktowa może wywołać jej zaniżenie. To co przydatne w tym narzędziu, to pełna analiza elementów, które oddziałują na ten lub inny wynik. Za sprawą Page Speed Insight wiadomo, jakie elementy potrzebują naprawy. Między innymi należy zmniejszać rozmiary grafik, usuwać zasoby blokujące renderowanie, wyrzucać niestosowane już kody CSS, JavaScript lub wtyczki.

Google Lighthouse

Dobrze rozbudowanym narzędziem optymalizacji witryn internetowych na WordPress jest również narzędzie Google Lighthouse, zamieszczone w przeglądarce. Działa podobnie do Page Speed Insight, jednak jest trochę bardziej rozszerzone, ze względu na dostępność 5 kategorii. Kategorią pierwszą jest performance, czyli wydajność witryny. Określa stronę ze względu na jej działanie. Analizuje m.in. czas wyświetlenia witryny, wykrywa niepotrzebne kody CSS, JavaScript, pokazuje elementy konieczne do naprawy, aby zwiększyć wydajność. Drugim parametrem jest dostępność. W tym obszarze ważne jest dopasowanie do użytkownika. Analizowane są między innymi teksty alternatywne, przystępność języka czy odpowiednia struktura.

Kolejny parametr – best practices – ocenia opcje witryny internetowej pod względem zachowań użytkowników. Dla przykładu sprawdza możliwość wstawiania haseł poprzez wklejanie, kwestie techniczne jak odpowiednie rozmiary pokazywanych grafik albo dobre użycie kodów HTML. Google Lighthouse ocenia stronę też pod względem SEO. Weryfikuje na przykład zastosowanie opisów meta albo atrybutu alt dodawanego do obrazów. Piąta kategoria, czyli Progressive Web App (PWA) ma za zadanie oceniać, czy witryna internetowa zawiera funkcję aplikacji dostępnej offline oraz czy poprawnie działa w formie uproszczonej. Tak dokładny audyt pokazuje wszystkie niedociągnięcia, które powinno się poprawić dla dobrej optymalizacji witryny internetowej na WordPressie.

Test My Site with Google

Funkcja Test My Site w odróżnieniu od Lighthouse oraz Page Speed Insight koncentruje się w głównej mierze na mobilnych urządzeniach. Najważniejszej ocenie podlega czas wyświetlenia witryny oraz metoda wyświetlania jej na telefonach. Test My Site produkuje szczegółowy raport pokazujący co należy zmienić. Między innymi ocenia zasoby blokujące renderowanie, wydajność JavaScript, a także sugeruje wyrzucenie nieużywanych narzędzi. Ta funkcja pokazuje też ulepszenia, które pomogą dostosować stronę do wymagań użytkownika, na przykład działanie witryny offline dostępnej ze wszystkich urządzeń. Test My Site with Google pokazuje też usprawnienia związane z takimi działaniami, jak łatwa metoda logowania, rejestracji oraz płatności. Google gwarantuje spory zakres narzędzi pokazujących istotne usprawnienia pozytywnie oddziałujące na optymalizację witryny internetowej.

Wtyczki do optymalizacji witryn internetowych na WordPressie

Obok narzędzi proponowanych przez Google do optymalizacji witryn www na Wordpresie da się zastosować też przygotowane w tym kierunku wtyczki. Logując się do WordPressa uzyskuje się dostęp do bezpłatnych oraz płatnych wtyczek, które posiadają wiele funkcjonalnych dodatków, wzbogacających witryny internetowe. Wtyczki połączone z optymalizacją mają na celu wprowadzanie usprawnień, które wpływają na jakość strony.

Autoptimize – celem tej wtyczki WordPressa jest optymalizacja od strony kodów HTML oraz CSS. Poprzez tę wtyczkę eliminowane są zbędne znaki HTML. Za jej pomocą możliwa jest też optymalizacja obrazów i czcionek. Ponadto wtyczka Autoptimize przekłada skrypty w stopkę, a to pomniejsza czas wyświetlania samej strony.

Yoast SEO – jest wtyczką, jaka sprawdza strony, podstrony, wpisy itp. pod względem poprawności SEO np. fraz kluczowych, opisów alt, meta opisów oraz parametrów title. Za pomocą tej wtyczki możliwa jest edycja tych elementów, a dodatkowo wtyczka pokazuje odpowiednio wykonane elementy oraz takie, które należy poprawić w treści, aby uzyskać jak najwyższe efekty optymalizacji witryny internetowej na Wordpresie.

W3 Total Cache – wpływa na czas wyświetlania witryny. Za sprawą dodawanych reguł usprawnia wydajność witryny co sprawia, że wyświetla się ona znacznie szybciej. Kieruje budowaniem pamięci podręcznej (cache), jej usuwaniem oraz na kompresję kodów np. HTML oraz CSS. Tą metodą przeglądarka zachowuje statyczne pliki w trakcie pierwszego włączenia strony, a przy kolejnych razach ładuje ją bez obciążania serwera www.

Optymalizacja stron

Strona używa cookies
Ok