Terapia sensoryczna pomaga zmierzyć się z nadmierną agresją, pozwala się lepiej skoncentrować i zwiększa świadomość ciała. Kołdra jest jednym z elementów wspierających terapię sensoryczną. Ze względu na swoje unikatowe właściwości stymuluje układ proprioceptywny, odpowiedzialny za świadomość ciała. Kołdry obciążeniowe stosowane podczas snu lekko naciskają na powierzchnię ciała, wpływając na rozluźnienie organizmu i ograniczając poczucie lęku. Szczególnie są one polecane dla osób z zaburzeniami takimi jak ADHD, autyzm, zespół Downa i Aspergera. Wraz z rodzicami dobieram rozmiar kołdry, jej kolorystykę i ozdoby. Bardzo ważne jest aby kołdry obciążeniowe były przyjazne dla dzieci, które najczęściej z nich korzystają. Dbam o to, aby kołderka była uszyta z naturalnej bawełny, która nie doprowadzi do przegrzania ciała dziecka. Wszystkie szyte przeze mnie kołderki są kolorowe i udekorowane ciekawymi wzorami, które dzieci kochają.

Na czym polega terapia sensoryczna?

Układ proprioceptywny jest odpowiedzialny za orientację położenia części naszego ciała. Receptory tego układu znajdują się w naszych kończynach. Przewodzą one bodźce z zewnątrz, które dalej informują nasz mózg o ucisku, rozciągnięciu i ustawieniu naszego ciała względem siebie. Dzięki nim znamy ustawienie naszego ciała bez patrzenia na nie. System proprioceptywny spełnia ważną rolę w naszym organizmie, gdyż odpowiada za planowanie i prowadzenie ruchu. Jakiekolwiek zakłócenia w układzie proprioceptywnym mają wpływ na rozwój zachowań agresywnych, impulsywności, na brak koncentracji i brak koordynacji psychoruchowej. Terapia integracji sensorycznej, poprzez wykorzystanie zabawy i ćwiczeń, usprawnia integrację pomiędzy zmysłami w układzie nerwowym. Jest  bardzoistotna przy zaburzeniach genetycznych takich jak ADHD, autyzm, zespół Aspergera, czy zespół Downa, którym towarzyszy podwrażliwość na impulsy z zewnątrz. W trakcie zajęć bardzo często wykorzystuje się kołderki obciążeniowe, które naciskając na receptory układu proprioceptywnego, pobudzają je do działania.

Działanie kołdry sensorycznej

Osoby z zaburzeniami takimi jak zespół Downa, zespół Aspergera, ADHD czy autyzm bywają nadpobudliwe, drażliwe, nie potrafią się koncentrować i bardzo gwałtownie eskalują swój gniew. W dodatku zaburzenie układu propriocetywnego sprawia, że dzieci nie mają świadomości położenia własnych kończyn, co wzmaga uczucie lęku i agresji. Terapia sensoryczna pomaga w odzyskaniu pewności siebie, polepsza koncentrację i redukuje poziom agresji. Używana w trakcie terapii kołdra obciążeniowa, poprzez naturalny nacisk ciała sprawia, że pacjent staje się spokojniejszy i mniej nerwowy. Uzupełniona jest żwirkiem, który lekko obciążając ciało pacjenta, pobudza receptory układu proprioceptywnego rozmieszczone w naszych kończynach. Kołdra obciążeniowa powinna podobać się dziecku, dlatego też szyje się ją z naturalnych i kolorowych materiałów, dostosowując dekoracje do wymagań małego pacjenta. Polecane są stonowane i pastelowe kolory, po które dziecko chętnie sięga.

Jak powinna być uszyta kołdra sensoryczna?

Wybór kołdry sensorycznej nie może być przypadkowy. Zawsze należy idealnie dobrać kołdrę do wagi i rozmiarów dziecka, tak aby kołdra nie była zbyt ciężka, gdyż wtedy nie będzie spełniać swoich funkcji w właściwy sposób. Kołdra sensoryczna powinna ważyć od 10 do 15 % wagi dziecka. Wówczas nie obciąży zbyt ciała dziecka, co może spowodować zbyt mocne pobudzenie układu proprioceptywnego. Długość kołdry powinna być o 20 cm dłuższa niż wzrost dziecka, tak aby było ono w stanie się swobodnie przykryć. Dobrze dobrana kołdra będzie równomiernie obciążała ciało dziecka. Materiał, z którego kołdra obciążeniowa jest uszyta powinien być w 100% naturalny. Idealną tkaniną dla kołder sensorycznych jest bawełna. Kołdry  wypełniane są żwirkiem akwarystycznym lub granulatem.

Stosowanie kołdry sensorycznej

Ogromny walorem kołdry obciążeniowej jest możliwość jej używania przez wszystkich. Kołdra jest znakomitym produktem dla wszystkich, zarówno dla osób zdrowych, jak i dla osób z zaburzeniami psychoruchowymi. Stosowanie kołdry nie wymaga zgody lekarza. Należy jednak dobrze dobrać wymiary kołdry do swojego wzrostu i wagi. Za lekka kołdra nie wywoła żadnego efektu, a zbyt ciężka będzie za mocno pobudzać receptory, powodując napięcie.Ważny elementem jest także materiał kołdry, oraz kolor, który powinien być jasny i stonowany. Kołdra obciążeniowa znajdzie swoje zastosowanie w trakcie snu, jak i drzemki, w lato i zimę.

Kołdra obciążeniowa – oferta

Zanim zacznę szyć kołderkę, najpierw ustalam jej dokładny rozmiar, wagę i kolor. Każda kołdra obciążeniowa pochodząca z mojej pracowni jest miła dla dziecka, kolorowa i interesująca. Materiały , z których szyję kołdry zamawiam z sprawdzonej hurtowni materiałów. Najczęściej stosuję bawełnę lub flanelę bawełnianą. Materiały te są delikatne, bezpieczne dla alergików i co najważniejsze, w 100% naturalne, dzięki czemu skóra dziecka oddycha podczas snu. Inspiruję się najnowszymi trendami dziecięcymi i zawsze dążę do usatysfakcjonowania moich Klientów. Tworzone przeze mnie kołdry obciążeniowe to najlepszy prezent dla Twojej pociechy. Gwarantuję bardzo przystępne ceny i unikatowe produkty.

Strona używa cookies
Ok