Okna w budownictwie pasywnym

Najważniejszą zaletą budownictwa pasywnego jest skuteczna energooszczędność, jaka pozwala na zmniejszanie kosztów grzewczych. Jednym wśród najważniejszych elementów oddziałujących na efektywność takiego rodzaju budownictwa jest użycie okien pasywnych. W czym tkwi różnica od zwykłych okien? Pasywność cechuje się przede wszystkim skuteczną termiczną izolacją. Szczególne parametry cieplne oznaczają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach pasywnych przeważnie nie przekracza 0,8 W/m2K. Warto wspomnieć, że im mniejszą wartość ma ten współczynnik tym efektywniejsza izolacja termiczna. Głębokość większości okien pasywnych wlicza się około 88-120mm, a z kolei ich pakiety szybowe zwykle są pakietami trzyszybowymi. Dla wzmocnienia efektu w pasywnym budownictwie stosowana jest tównież pianka poliuretanowa (PUR) o porównywalnych właściwościach termicznej izolacji. Jeśli chodzi o konstrukcję ram pasywnych okien, zwykle to są okna o ramie drewnianej, drewniano-aluminiowej, aluminiowej oraz PCV.

Typy okien pasywnych

Wielką popularnością w pasywnym budownictwie wciąż zyskują pasywne okna PCV. Tego rodzaju okna są wybierane z uwagi na łatwy i szybki montaż, bezproblemowe czyszczenie oraz dość niską cenę. Aby okna PCV stały się pasywne muszą sprostać kilku warunkom. Na przydkład jest to wymóg sześciu komór wewnętrznych oraz aplikacja specjalnych uszczelek, jakie zabezpieczają przed stratą ciepła, wilgocią oraz hałasem. Tak samo jest przy zastosowaniu pasywnych okien drewnianych. Drewniane okna są z reguły wybierane z uwagi na estetykę i elegancję. Przeważnie, by były pasywne zawierają trzyszybowy pakiet z dwiema komorami. Następnym rodzajem pasywnych okien są aluminiowe okna. Tak jak w zastosowaniu pasywnych okien drewnianych i PCV muszą spełniać określone wytyczne, jednak ich główną zaletą jest możliwość produkcji w wybranych kształtach. W zamian za to w pewnym stopniu tracą swoje właściwości izolacji termicznej, dlatego niezbyt często stosuje się je w domach i mieszkalnych budowlach. Dla wzmocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, lepiej zakupić okna drewniano-aluminiowe, jakie zawierają w sobie plusy okien drewnianych i aluminiowych.  W takiego rodzaju oknach ramy przygotowywane są z drewna w złączeniu z z okuciem z aluminium. W tego rodzaju, drewno da się wymienić na PCV.

Zalety wyboru pasywnych okien

Mówiąc o pasywnych oknach w głównej mierze skupiamy uwagę na ich zdolność termicznej izolacji. Minimalna utrata ciepła jest dużą korzyścią pod względem do środków pieniężnych przekazywanych na utrzymanie najkorzystniejszej temperatury w środku mieszkania. Niewielkie straty ciepła gwarantują zmniejszenie eksploatacji systemów grzewczych w ciągu zimy oraz klimatyzacji w ciągu lata. Po zastosowaniu pasywnych okien poniesiemy mniejsze koszty za dogrzanie wnętrza albo ochłodzenie powietrza w trakcie upałów. To oznacza, że o ile wydatek łączący się z założeniem pasywnych okien będzie większy z zestawieniu do zwykłych okien, oszczędności wynikające z porządnej izolacji zwrócą nam poniesione koszty. Poza izolacją cieplną należy wspomnieć też o dobrej akustycznej izolacji. Właściwie zainstalowane pasywne okna bardzo wydajnie odgradzają nas od hałasu z zewnątrz, dostarczając nam wysoki komfort. Dodatkową zaletą pasywnych okien jest ich wytrzymałość na warunki pogodowe. Niepodatność na promienie słoneczne oraz opady, gwarantuje nam optymalną temperaturę bez przegrzewania pomieszczeń oraz osłonę przed zawilgoceniem i pojawieniem się grzybów i pleśni. Warto zwrócić również uwagę na zalety płynące z konstrukcji pasywnych okien. Dzięki swojej budowie są wytrzymałe na rozbicie, natomiast porządnie wykonane okucia zabezpieczają nas przed włamaniem. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

Co warto wiedzieć nabywając pasywne okna?

Rzecz jasna w kwestii zakupu pasywnych okien, najważniejsze są właściwe parametry oraz certyfikaty uwierzytelniające jakość danego produktu. Należy zobaczyć głębokość okna, współczynnik przenikania ciepła, ilość szyb i komór, obszerność ramy i tworzywo, z którego zostanie ono stworzone. Warto też pomyśleć nad dostosowaniem okuć i uszczelek, jakie mają szczególny wpływ na izolację termiczną oraz bezpieczeństwo konkretnego okna. Nowoczesne okna pasywne gwarantują również odpowiednią wentylację. Dzięki temu zyskamy dostęp czystego powietrza i jednocześnie nie doprowadzimy do strat cieplnych.

Najważniejszym aspektem jest właściwie montaż okna. Nic nie znaczące będą wybitne parametry pasywnego okna, wysokiej jakości materiały i okucia antywłamaniowe, gdy okno nie będzie zamontowane w odpowiedni sposób. Warto tutaj zdecydować się na zaangażować profesjonalistę, który wykona pracę solidnie. Błędny montaż prowadzi do tworzenia się termicznych mostków, gdzie będzie uciekało ciepło. To w dużym stopniu zniży wartość pasywnego okna, w wyniku czego nie będzie już ono pasywne, dlatego że utraci swoje najcenniejsze właściwości.

Obok dobrego montażu warto przemyśleć rozmieszczenie okien tworząc projekt domu. Jeżeli zależy nam na optymalnym wykorzystaniu właściwości pasywnych okien i czerpania z energii słonecznej. Usytuowanie okien od strony północnej lub południowej jest najkorzystniejsze. W ten sposób uchronimy się od przegrzania i potrzeby użycia dodatkowej osłony przed nasłonecznieniem.

www.okna.torun.pl

Strona używa cookies
Ok