kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia

kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia

Która nawierzchnia najlepsza na podjazd?

Fundamentem dobrego podjazdu pod dom jest wytrzymałe wykończenie, jakie sprawdzi się przez lata. Obciążenie wywołane stałym użytkiem wymaga od nawierzchni, by była wytrzymała i nie zepsuła się za szybko. Aby powstał trwały podjazd potrzeba nie tylko właściwego przystosowania to znaczy podbudowy, aby nie dopuścić do obniżania się, ale również najwyższej jakości tworzyw do stworzenia podjazdu. Wśród przeważnie wybieranej nawierzchni podjazdu sa te, ułożone z kostki brukowej, z kamienia oraz z betonu dekoracyjnego. Jaka nawierzchnia na podjazd będzie najlepsza? Każdy z materiał ma swoje zalety i wady, dlatego przed wyborem warto poznać ich właściwości.

Nawierzchnia na podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to wciąż jeden z najbardziej popularnych i jednocześnie niekosztownych tworzyw, z jakich rozkładana jest nawierzchnia na podjazd. Swoją popularność zdobyła nie tylko dzięki niskiej cenie, ale także dostępnością, wielobarwnością, a nawet wielokształtnością. Dzięki tym cechom możemy wykonać estetyczny podjazd, który będzie zarówno funkcjonalny, jak i ładny. Dostosowanie formy zdecydowanie ułatwia rozmieszczenie kostki według wyznaczonego terenu. Z kolei szeroka dostępność we właściwie większości sklepów prowadzących sprzedaż towarów budowlanych sprawia, że nie musimy martwić się dostawami lub dodatkowym kupnem, w sytuacji, gdyby potrzeba było więcej kostek. Koszt kostki brukowej również można dopasować do swojego portfela ze względu na szeroką ilość wzorów. Od strony technicznej kostka brukowa jest mocno odporna na warunki pogodowe, zmienne temperatury i duży nacisk pojazdów, a także jest prosta w utrzymaniu czystości.

Warto jednak zauważyć, że nawierzchnia z kostki brukowej ma również minusy. Kluczową niekorzyść pochodzi z warunków pogodowych. Z uwagi na deszcze i śniegi lub przesadne nasłonecznienie kostka brukowa może z czasem zmieniać kolor, dlatego gubi swoją estetykę. Niekiedy jest tak, że niektóre rośliny jak chwasty czy porosty wybijają się pomiędzy szczelinami i wyrastają, ujmująco wpływając na wygląd podjazdu z kostki brukowej, a eliminowanie ich może pochłaniać dużo czasu. Dodatkowo, by podjazd z kostki brukowej był funkcjonalny musi być ułożony we właściwy sposób, co zwykle naraża nas na koszt zatrudnienia do tego fachowców.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Przygotowanie podjazdu z kamienia przekonuje do siebie przede wszystkim trwałością. Raz wykonany podjazd z kamienia pozostanie na swoim miejscu przez wiele czasu. Dodatkowo dzięki naturalnym kolorom kamienia, stworzony z niego podjazd nabierze charakterystycznego wyglądu, który w interesujący sposób podkreśli wygląd samego domu i ogrodu. Przeważnie podjazdy z kamienia są oceniane jako bardzo eleganckie. Ważnym elementem jest również naturalność kamienia. Dzięki swoim właściwościom doskonale przepuszcza wodę. Ta metodą zyskujemy dodatkową korzyść, tj. brak odkładającej się na powierzchni wody.

Decydując się na podjazd z kamienia, trzeba wiedzieć, że znaczącą rolę utrzymuje tutaj rozmieszczenie, aby podjazd był trwały i aby spełniał swoje funkcje przez wiele lat. Trzeba unikać zostawiania obszernych dziur pomiędzy nimi, z uwag na to lepiej rozłożyć je jak najbliżej jeden obok drugiego, a szczeliny zasypać mieszanką piasku i cementu. Niewłaściwie ułożony kamień nie spełni swojej funkcji odprowadzania wody, co prowadzi do odkładania się kałuż i zastoin. Dodatkowo normalna nierówność kamienia sprawia, że trudno utrzymać ich czystość taki podjazd, a zimą ciężko się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Beton dekoracyjny tworzymy dzięki odciskaniu (stemplowaniu) go przy wykorzystaniu specjalnych stempli oraz form. Taką metodą da się osiągnąć bardzo ładne wzory i kształty, a nawet specjalne faktury, jakie łatwo da się dopasować do designu ogrodu czy domu. Wykonanie nawierzchni z betonu dekoracyjnego daje możliwość stworzenia bardzo ładnego podjazdu. Warto wspomnieć, że obecne techniki produkcji pozwalają też na nadanie betonowi koloru. Kluczową zaletą betonu dekoracyjnego jest jego solidność i odporność na ścieranie i warunki pogodowe. Bez trudu da się utrzymać go w porządku, ale w przypadku zastosowania dekoracji, niezbędna będzie pielęgnacja, aby beton nie tracił wybranego koloru.

Co wybrać – kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny?

Podobnie kamień, kostka brukowa i beton mają zalety i wady. Przy wyborze materiału najlepiej kierować się przede wszystkim wytrzymałością, funkcjonalnością i estetyką. W zależności od tego, na na jaki z tych elementów patrzymy najbardziej, od tego najlepiej zmotywować swój wybór. Utrzymanie czystości jest ważne, dlatego kamień może nie odpowiadać osobom, dla których liczy się łatwość mycia. Z kolei jeżeli zależy nam na estetyce, beton dekoracyjny oraz kostka brukowa okażą się mniej zadowalającym wyborem. Aby nawierzchnia podjazdu wyglądała elegancko, należy jednak pamiętać o właściwym przygotowaniu, dlatego że bez niego żaden materiał nie sprawdzi się w stu procentach.

Usługi brukarskie

Strona używa cookies
Ok